Απονομές για το 1ο Διεθνές Πρωτάθλημα Σκάκι

Την Τρίτη 08 Σεπ 2015 στις 17:00, με τις απονομές ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το πρώτο διεθνές ανοικτό ατομικό πρωτάθλημα  σκάκι με την επωνυμία  «Colossus Open Chess Cup of Rhodes 2015».

Στο ανοικτό αυτό τουρνουά έλαβαν τελικά μέρος 68 αθλητές από 16 χώρες, αγωνιζόμενοι με Ελβετικό σύστημα σε εννιά γύρους με συνολικό χρόνο σκέψης κάθε γύρου  90 λεπτά και επιπλέον 30 δευτερόλεπτα πρόσθετο χρόνο σε κάθε κίνηση καθώς και επιπλέον 30 λεπτά χρόνο σκέψης με την τεσσαρακοστή κίνηση.  Οι εκτιμήσεις και τα σχόλια ήταν κολακευτικά τόσο από τους αγωνιζόμενους όσο και από τους συνοδούς θεατές, τόσο για τον χώρο αγώνων, την οργάνωση τις παροχές, φιλοξενίες κλπ, όσο και από την ομορφιά της Ρόδου ως τουριστικός προορισμός, τις θάλασσες- παραλίες και τα αξιοθέατα.

Πρωταθλητής του Τουρνουά αναδείχτηκε μετά τα κριτήρια άρσης ισοβαθμιών ο  GM Bachman Axel που ισοβάθμησε με τον προπονητή πλέον  του Σκακιστικού ομίλου Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» IM Σανδαλάκη Άγγελο  με 7 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τους πρωτοκλασάτα ονόματα όπως ο GM Evgeny Postny μέσα στο τοπ100 του παγκόσμιου πίνακα . Πρώτος Ροδίτης αθλητής του Σκακιστικού ομίλου  Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» αναδείχτηκε στο Β΄ γκρούπ δυναμικότητας (κάτω από 1800 ΕΛΟ) ο κ. Φρόντζος Γιάννης, ακολούθησαν ο πάτερ Αναστάσιος  Ρουσάκης, Μιχελάκης Ευάγγελος και Λάμψας Γιώργος, όλοι τους με 5  βαθμούς. Πρώτος Βετεράνος ο Μενίκος Δημήτρης με 3,5 βαθμούς.

Από τους μικρούς σκακιστές του ομίλου ξεχώρισαν ο Σταμάτης Ρόυσος με 4,5 βαθμούς πρώτος στην κατηγορία του, αλλά και οι Ζαχαριά Κατερίνα πρώτη γυναίκα (κάτω από 1800ΕΛΟ) με Βιτζηλαίου Φαίδρα και 4 βαθμούς,  Παπαδόπουλος Παντελής 2ος U10  και Καλπακίδης Ντάνιελ 3ος U12.

Ο κ. Νίκος Βασιλάκης εκπροσωπώντας την οργανωτική επιτροπή, ευχαρίστησε όλους όσους έλαβαν μέρος στο πρώτο εγχείρημα του σκακιστικού ομίλου ευχόμενος να το διασκέδασαν όσο και οι διοργανωτές. Ειδικά ευχαρίστησε τους χορηγούς του ομίλου που παρά την δύσκολη οικονομική κατασταση συνέβαλλαν στην επίτευξη αυτού του εγχηρήματος και ειδικά τους : Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, Maris Sol (Sun Palace Hotel),  Ηλεκτροδομή, J&D rent a car,  Γυροπολείο Αυγουστίνος,  Ελαστικά ο Μάκης,  Οικονόμου Παναγιώτης & ΣΙΑ ΟΕ, ΚΙΑ Motors, Cash & carry Παναγιωτάς, Café Ωβέρνη, Μεζεδοπολείο Μέθεξη, Εστιατόρειο Αργώ, Weels Bike Shop, Expert Κωσταρίδης, Τρόπαιον – Αττιτής, Φούρνοι Νικολής, Αγροτεχνική Ρόδου. Ιδιαίτερα ευχαρίστησε το Ξενοδοχείο Μέγα Χορηγό των Αγώνων Amathus Hotel αλλά και τον διευθυντή του κ. Γιάννη Μησθό, αλλά και τον κ. Βασίλη Σακελάρη καθώς και όλο το προσωπικό του ξενοδοχείου για την άριστη προετοιμασία της αίθουσας των αγώνων αλλά και της παροχής υπηρεσιών και εν γένει συνεργασίας.  Ευχαρίστησε επίσης τους διαιτήτές, τον επικεφαλή κ. Μιχάλη Κεραμιώτη και τους βοηθούς, Ρηγόπουλο Κώστα, Ρούσο Γιάννη, Σωτηρία Κωτταρά, καθώς και τη γραμματεία κα. Παπαδάκη Σταυρούλα και μηχανογραφική υποστήριξη κ. Ντούρο Θωμά καθώς και όλα τα μέλη που βοήθησαν με κάθε τρόπο στην διοργάνωση και ειδικά τον κ. Καραμποϊκη Σπύρο για τον χρόνο και την ενέργεια που δαπάνησε και αστέρευτα δαπανάει.

Τέλος αναφέρθηκε στο 2016 υποσχόμενος η διοργάνωση να επαναληφθεί και κάλεσε όλους όσους έλαβαν να το επαναλάβουν.

Στις απονομές που ακολούθησαν βράβευσαν από το ΔΣ ο πρόεδρος του ομίλου κ. Στάμος Καράβας, η Κατερίνα Φραντζή, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθώς και το μέλος του ομίλου κ. Διαμάντης Κώστας την πληθώρα των αθλητών ανά κατηγορία , με μετάλλια αλλά και χρηματικά έπαθλα όπως παρακάτω.

 

 

  Place  PointsFEDPriceCupMetal
Group A1stGMBachman Axel7Paraguay1.750 €BGold
2nd Sandalakis Angelos7Greece1.750 €MSilver
3dGMLenic Luka6,5Slovenia100 €SBronze
 IMSchroeder Jan-Christian6,5Germany100 € 
 GMPostny Evgeny6,5Israel100 € 
 IMCrlstedt Jonathan6,5Germany100 € 
 GMArnason Jon L6,5Iceland100 € 
1st WomanIMDaulyte Deimante6Lithuania400 €BGold
2nd WomanWGMMamedjarova Turkan5,5Azerbaijan150 €Silver
3rd WomanWGMMamedjarova Zeinab5,5Azerbaijan150 €Bronze
Group B1st Tatsios Konstantinos5,5Greece500 €BGold
2nd Abelakiotis Stavros5Greece80 €MSilver
3d Frontzos Ioannis5Greece80 €SBronze
  Rousakis Anastasios5Greece80 € 
  Michelakis Evaggelos5Greece80 € 
  Lampsas Georgios5Greece80 € 
        
1st Woman Zaharia Ekaterini-Irini4Greece50 €BGold
2nd Woman Vitzileou Fedra4Greece50 €Silver
3rd WomanWFMWalta Paivi3,5Finland0 €Bronze
Under 21001st Danko Jiri5,5Czech Republic100 €Set 
  Schweighofer Josef5,5Austria100 €  
  Laspas Panagiotis5,5Greece100 €  
  Tatsios Konstantinos5,5Greece100 €  
 CMSchmitz Andreas Arnold5,5Germany100 €  
 1st Youngest Dimanoudis Petros2007Greece  Gold
 1st Unrated Tatsios Konstantinos0/1881 per.Greece  Gold
 1st Veteran Menikos Dimitris3,5 /1955GreeceSetGold
U181st Schroeder Jan-Christian6,5Germany  Gold
2nd Kollars Dmitrij6Germany  Silver
3d Laspas Panagiotis5,5Greece  Bronze
1s Girl N/A     
U161st Rousos Stamatios4,5Greece  Gold
2nd Laspas Antonios4Greece  Silver
3d Poulakis Stefanidis Gerasimos4Greece  Bronze
1s Girl Zaharia Ekaterini-Irini4Greece   
U121st Abelakiotis Stavros5Greece  Gold
2nd Hadjinicolaou Andreas4Cyprus  Silver
3d Kalpakidis Daniel Kyriakos3Greece  Bronze
1s Girl       
U101st Diamantakos Sotirios4Greece  Gold
2nd Papadopoulos Panteleimon4Greece  Silver
3d Dimanoudis Petros3,5Greece  Bronze
1s Girl      

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.