Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της αιματηρής επίθεσης στη Γαλλία, κράτησαν αθλητές και παραβρισκόμενοι στο γήπεδο της Κρεμαστής, όπου ο Φοίβος υποδέχθηκε τη Ρόδο. Ενός λεπτού σιγή και για την εορτή του δικού τους Φίλιππα, αλλά και για την απώλεια του Μιχάλη Μάτση. Οι ομάδες του Φοίβου και της Ρόδου αφήνουν λουλούδια στο πανό του Φίλιππα και εξέφρασαν τη βαθιά οδύνη τους, για το χαμό του.

Μετά την έναρξη του αγώνα, ο Φοίβος καταφέρνει να διατηρήσει στο ημίχρονο το 0 – 0 με τη Ρόδο, όμως, το τελικό σκορ διαμορφώνεται ο – 2 υπέρ της ομάδας της Ρόδου. Παρά την ιδιαίτερα καλή εμφάνιση της ομάδας του Φοίβου, το πρώτο γκολ μπήκε με αυτογκόλ, όταν ο Ντόστι, παίκτης του Φοίβου, επιχείρησε να διώξει τη μπάλα και χτύπησε στο γόνατό του με αποτέλεσμα να σκοράρει. Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Γιώργος Δελαπόρτας, για την ομάδα της Ρόδου, ο οποίος τιμώντας τη διαδρομή του στην ομάδα του Φοίβου, δεν το πανηγύρισε.