Νίκη στην Κρεμαστή οι άνδρες

Με νίκη εκτός έδρας απέναντι στον Φοίνικα, ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά οι άνδρες της Τελχινίδας.

Η διακοπή του πρωταθλήματος για σχεδόν έναν μήνα ήταν εμφανής στην απόδοση και των δύο ομάδων. Στο 1ο σετ τα λάθη ήταν πολλά και από τις δύο πλευρές και η ασταθής απόδοση το κύριο χαρακτηριστικό τους.

Η Τελχινίδα κατάφερε να προηγηθεί με 16-20 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 6-0 μπήκαν μπροστά στο σκορ με 22-20 και 24-22! Οι φάσεις που ακολούθησαν ήταν συγκλονιστικές με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με πάθος να πάρουν τη διαφορά των δύο πόντων που θα έκρινε το σετ, κάτι που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι μετά από 6 σετμπόλ (έναντι τριών) και με σκορ 32-34!

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε άσχημα, δε μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο, ήταν συνεχώς  πολύ πίσω στο σκορ (1-7, 9-19 και 11-24) και έχασε και αυτό το σετ με 15-25.

Παρόμοια ήταν και η εικόνα των δύο αντιπάλων και στο 3ο σετ που κέρδισε πάλι η Τελχινίδα με 19-25.

ΑΕΣΠ Φοίνικας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 74΄(32-34 σε 35΄, 15-25 σε 17΄ και 19-25 σε 22΄)

Φοίνικας: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Νίκος  Πότσου, Γιώργος Μπακάλης, Γιώργος  Γιακουμάρος, Α. Καριώτης, Νίκος Τζανουδάκης, Γιώργος Ανδρέου, Κ. Κολοκοτρώνης, Λοΐζος Παπακωνσταντίνου, Μ. Ανθής και Δημήτρης Σαρικάς (λ).

Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς) Μιχάλης Τσιμισίρης, Μιχάλης Γεράκης, Αλμπάν Τερζίου, Νίκος Τρούμπας, Γιώργος Γκιζέτης, Στέλιος Δροσάκης, Στέλιος Χαριστής (λ), Ντάνιελ Σίμου, Στέλιος Χαρισίδης, Αντώνης Χατζηγεωργίου και Νίκος Τυροβούζης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σταματίου, ο Σάκης Κυπριώτης και ο Σάββας Πάττας!