Ολοκληρώθηκε με τις απονομές των μεταλλείων μετά τους 4ο, 5ο γύρο, το 2ο Τουρνουά γρήγορου σκακιού των τμημάτων υποδομής του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ”, το Σάββατο 28 Νοε 2015, στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1, στο πλαίσιο του 4ου Grand Prix Ρόδου 2015-16. Οι 54 μικροί σκακιστές από τα Step 1, 2 και 3 των τμημάτων υποδομών  του ομίλου, έδωσαν τις μάχες τους στις σκακιέρες και με ήθος και ευγενή άμυλα, χάρηκαν τη διαδικασία και το παιχνίδι και πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα Σαββάτου. Χάρηκαν και με τα μετάλλια στην λιτή τελετή που ακολούθησε, όπου όλα τα παιδιά βραβεύτηκαν για την προσπάθειά τους από τον όμιλο. Άλλωστε ο σκοπός δεν είναι πάντα η νίκη, αλλά  ο αγώνας η προσπάθεια η βελτίωση μέσα από αυτό και η καλλιέργεια και ανάπτυξη των χαρακτηριστικών – δεξιοτήτων που  το σκάκι προσφέρει ως παιχνίδι-άθλημα.

Η χαρά και ο ενθουσιασμός των παιδιών που ξεχείλισε επιδεικνίωντας τα μετάλλιά τους αλλά και τα χαμόγελα των γωνιών που παραβρέθηκαν στους αγώνες και στις απονομές ήταν και αυτό που και πάλι χαρακτήρισε το 2ο Τουρνουά του 4ου στη σειράGrand Prix Ρόδου. Ραντεβού λοιπόν στο 3ο Τουρνουά του ομίλου το Σάββατο  05 Δεκ 2015.  

Τις απονομές έκανε ο βασικός προπονητής του ομίλου IM Άγγελος Σανδαλάκης, ο οποίος αναφερόμενος στο σκάκι είπε το πόσο συμαντικό είναι αυτό για τα παιδιά και συνεχάρηκε γoνείς και τα μέλου του ομίλου για αυτή τους την επιλογή και προσπάθεια.

 Στους αγώνες πάνω στις σκακιέρες νικητές κατά επίπεδο αναδείχτηκαν οι::

Step 1

1ος  Μούκας Μιχαήλ  5π

2ος  Λέφας Γιώργος 4π

3ος  Λουντάκας Σταύρος 3,5 π

1ο   Σαμπουντζάκη Νεφέλη 3π

 

Step 2

1ος Χατζόπουλος Νίκος  4,5π

2ος  Ρακόπουλος Αλέξανδρος 4,5π

3ος   Καράμπης Αλέξανδρος 4π

1ο   Περγαντή Αναστασία 3π

 

Step 3

1ος   Παρασκευόπουλος Σάββας  5π

2ος   Μανωλίτσης Φίλιππος  4π

3ος   Γρίβας Μιχάλης 3,5π

1ο   Καστανάκη Ελευθερία 3π

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά γύρο και η γενική κατάταξη ανά κατηγορία

 

Step 1

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

10

Μούκας Μιχαήλ

14

b

1

12

w

1

2

w

1

8

b

1

5

w

1

5

2

6

Λέφας Γεώργιος

13

b

1

10

w

1

1

b

0

7

w

1

6

b

1

4

3

7

Λουντάκας Σταύρος

7

w

1

9

b

0

4

w

½

14

b

1

10

w

1

4

12

Παρπέρης Γιώργος

12

b

0

14

w

1

3

b

½

9

w

1

11

b

1

5

2

Καραγιάννης Αιμίλιος

10

b

0

13

w

1

11

b

1

6

w

1

1

b

0

3

6

8

Μιχαήλ Γεώργιος

15

b

1

11

w

1

9

w

1

5

b

0

2

w

0

3

7

14

Σαπουντζάκη Νεφέλη

3

b

0

1

12

w

1

2

b

0

15

w

1

3

8

4

Κρητικός  Δημήτρης

11

b

0

15

w

1

10

b

1

1

w

0

9

b

1

3

9

15

Χούλης Αγησίλαος

1

3

w

1

6

b

0

4

b

0

8

w

0

2

10

9

Μιχελάκης Κώννος

5

w

1

2

b

0

8

w

0

13

b

1

3

b

0

2

11

11

Μπρόκος Παναγιώτης

8

w

1

6

b

0

5

w

0

12

b

1

4

w

0

2

12

5

Κρητικός Νίκος

4

w

1

1

b

0

7

b

0

11

w

0

1

2

13

13

Ράμμος Άγγελος

2

w

0

5

b

0

1

10

w

0

14

b

1

2

14

3

Καραγιάννης Στέλα

1

w

0

4

b

0

15

b

1

3

w

0

13

w

0

1

15

1

Κακάς  Μιχαήλ

6

w

0

8

b

0

14

w

0

1

7

b

0

1

 

 

Step 2

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

25

Χατζόπουλος Νίκος

1

15

b

1

6

w

1

5

w

1

2

w

½

2

20

Ρακόπουλος Αλέξανδρος

17

w

1

20

b

1

21

w

1

8

w

1

1

b

½

3

4

Καράμπης Αλέξανδρος

4

b

0

18

w

1

10

b

1

6

w

1

9

b

1

4

4

16

Παπαντωνίου Σωτήρης

3

w

1

7

b

0

17

w

1

15

b

1

8

b

1

4

5

22

Σταθάτος Αλέξανδρος

13

w

1

21

b

½

20

w

1

1

b

0

14

b

1

6

17

Περγαντή Αναστασία

9

b

1

11

w

1

1

b

0

3

b

0

15

w

1

3

7

21

Ρούσος Γιώργος

10

b

1

4

w

1

8

b

0

9

w

0

16

b

1

3

8

3

Καλπακίδης Δαβίδ

16

w

1

23

b

1

7

w

1

2

b

0

4

w

0

3

9

5

Καραμποϊκη Μαρία

6

w

0

12

b

1

19

w

1

7

b

1

3

w

0

3

10

9

Λουντάκας Μιχαήλ

7

w

0

16

b

1

3

w

0

23

b

1

19

w

1

3

11

1

Γιακουμής Κώννος

24

w

1

6

b

0

15

w

0

21

+

12

b

1

3

12

23

Τζανουδάκη Ελευθερία Νεφέλη

18

b

1

9

w

0

14

b

½

22

+

11

w

0

13

10

Μακρής Γιώργος

5

b

0

22

w

½

18

b

1

14

w

0

25

b

1

14

7

Κασσιδάκης Χάρης

23

w

0

24

b

1

12

w

½

13

b

1

5

w

0

15

12

Μουταφτσής Στράτος

19

b

1

1

w

0

11

b

1

4

w

0

6

b

0

2

16

15

Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος

8

b

0

10

w

0

1

20

b

1

7

w

0

2

17

8

Κρητικός Ιωάννης

2

b

0

25

w

1

4

b

0

18

w

0

24

b

1

2

18

11

Μιχαήλ Αθηναγόρας

12

w

0

3

b

0

13

w

0

17

b

1

23

w

1

2

19

24

Τζιούρας Γεώργιος

15

w

0

1

9

b

0

25

w

1

10

b

0

2

20

2

Γρίβας Ιωάννης

25

b

1

2

w

0

5

b

0

16

w

0

1

2

21

6

Καριπίδου Χρυσούλα

22

b

1

5

w

½

2

b

0

11

22

18

Πιεράτος Κωννος

21

w

0

13

b

½

23

w

1

12

23

19

Πρεπελίτα Συλβιάνα

14

b

1

8

w

0

22

b

0

10

w

0

18

b

0

1

24

13

Μωρόγιαννη Μελίνα

11

b

0

14

w

0

25

b

0

1

17

w

0

1

25

14

Μωρόγιαννης Χρίστος

20

w

0

17

b

0

24

w

1

19

b

0

13

w

0

1

 

Step3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

13

Παρασκευόπουλος Σάββας

11

w

1

13

b

1

9

w

1

4

b

1

7

w

1

5

2

10

Μανωλίτσης Φίλιππος

8

b

0

12

b

1

6

w

1

9

+

4

w

1

4

3

1

Γρίβας Μιχάλης

4

w

0

11

b

½

12

w

1

5

w

1

8

b

1

4

8

Καστρουνής Σέργιος

3

b

1

7

w

1

5

b

1

1

w

0

2

b

0

3

5

12

Παπαδόπουλος Πέτρος

6

b

1

10

w

1

4

w

0

3

b

0

12

b

1

3

6

5

Καστανάκη Ελευθερία

5

w

0

14

b

1

2

b

0

13

+

10

w

1

3

7

11

Πάττας Χρήστος

12

w

1

4

b

0

11

w

1

8

w

1

1

b

0

3

8

3

Καραγιάννης Ιωάννης

2

w

1

9

b

0

10

w

1

7

b

0

3

w

0

2

9

9

Μακρής Αθανάσιος

13

w

1

8

w

1

1

b

0

2

2

10

7

Καστρουνή Ειρήνη

14

w

1

5

b

0

8

b

0

11

w

1

6

b

0

2

11

6

Καστανάκης Σεβαστιανός

1

b

0

3

w

½

7

b

0

10

b

0

1

12

4

Καρρέρα Μαρτίνα

7

b

0

2

w

0

3

b

0

14

+

5

w

0

1

13

2

Νικολή Ειρήνη

9

b

0

1

w

0

14

b

1

6

1

14

14

Στεργενάκης Μάνος

10

b

0

6

w

0

13

w

0

12

0

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.