Ολοκληρώθηκε με τις απονομές των μεταλλίων, μετά τους 4ο, 5ο γύρο, το 3ο Τουρνουά γρήγορου σκακιού των τμημάτων υποδομής του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ”, το Σάββατο 12 Δεκ 2015, στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1, στο πλαίσιο του 4ου Grand Prix Ρόδου 2015-16.

Παρά την απουσία του βασικού στελέχους και ταμία του ομίλου κ. Σπύρου Καραμποΐκη, λόγω ονομαστικής εορτής, όλα κύλισαν ομαλά. Όλος ο όμιλος, τα μέλη και οι φίλοι του, ευχόμαστε χρόνια πολλά, υγεία ευτυχία και πάντα γερός και δυνατός να συνεχίσει δυναμικά και θετικά και όπως πάντα με συνέπεια την πολύτιμη προσφορά του στον «ΙΠΠΟΤΗ».

 Οι 50 μικροί σκακιστές τώρα από τα Step 1, 2 και 3 των τμημάτων υποδομών  του ομίλου, έδωσαν τις μάχες τους στις σκακιέρες και με ήθος και ευγενή άμυλα, λίγο πριν τις γιορτές των χριστουγέννων. Χάρηκαν τη διαδικασία και το παιχνίδι και πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα Σαββάτου. Χάρηκαν και με τα μετάλλια στην λιτή τελετή που ακολούθησε, όπου όλα τα παιδιά βραβεύτηκαν για την προσπάθειά τους από τον όμιλο. Άλλωστε ο σκοπός δεν είναι πάντα η νίκη, αλλά  ο αγώνας η προσπάθεια η βελτίωση μέσα από αυτό και η καλλιέργεια και ανάπτυξη των χαρακτηριστικών – δεξιοτήτων που  το σκάκι προσφέρει ως παιχνίδι-άθλημα.

Η γιορτηνή ατμόσφαιρα, η χαρά και ο ενθουσιασμός των παιδιών που ξεχείλιζε στις απονομές του τουρνουά, με τα μετάλλια να είναι σαν χριστουγεννιάτικα δώρα, χήταν αυτά που αρακτήρισαν το 3ο Τουρνουά του 4ου στη σειρά Grand Prix Ρόδου.

Ξεκούραση πλέον για τις γιορτές για τους μικρούς σκακιστές και ραντεβού πάλι τον Γεννάρι στις 16  του 2016 για το 4ο Τουρνουά του ομίλου.

 Στους αγώνες πάνω στις σκακιέρες νικητές κατά επίπεδο αναδείχτηκαν οι :

 

Step 1

1ος    Λουντάκας Σταύρος 5π

2ος    Λέφας Γιώργος 4π

3ος   και 1ο κορίτσι Σαμπουτζάκη Νεφέλι 3,5 π

 

Step 2

1ος    και 1ο κορίτσι η Καραμποΐκη Μαρία 4,5π

2ος    Ρούσος Γιώργος 4π

3ος    Λουντάκας Μιχαήλ 4π

 

Step 3

1ος     Μπάλλας Γεώργιος 5π

2ος     Παρασκευόπουλος Σάββας 4π

3ος     Λεβέντης Σταύρος 3π

1ο      Καστρουνή Ειρήνη 1π

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά γύρο και η γενική κατάταξη ανά κατηγορία

Step 1

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

9

Λουντάκας Σταύρος

11

b

1

10

w

1

8

b

1

5

w

1

7

b

1

5

2

8

Λέφας Γεώργιος

3

b

½

11

w

1

14

b

1

4

w

½

5

b

1

4

3

16

Σαπουντζάκη Νεφέλη

2

w

½

9

b

1

12

w

1

7

b

0

6

w

1

4

10

Μούκας Μιχαήλ

14

w

1

6

b

0

13

w

1

2

b

½

11

w

1

5

14

Πηδιάκης Κυριάκος

7

w

1

12

b

1

6

w

1

1

b

0

2

w

0

3

6

11

Μπινόγλου Ιωάννης

16

b

1

4

w

1

5

b

0

8

w

1

3

b

0

3

7

6

Κρητικός Δημήτρης

5

b

0

16

w

1

10

b

1

3

w

1

1

w

0

3

8

13

Παύλου Ασημάκης

17

b

1

15

w

1

1

w

0

6

b

0

13

w

1

3

9

15

Ράμμος Άγγελος

15

b

½

3

w

0

17

b

1

10

w

½

12

b

1

3

10

17

Χούλλης Αγησίλαος

1

1

b

0

7

w

0

9

b

½

15

w

1

11

1

Κακάς  Μιχαήλ

1

w

0

2

b

0

1

14

w

1

4

b

0

2

12

4

Καραγιάννης Αιμίλιος

13

b

1

5

w

0

3

b

0

17

+

9

w

0

2

13

12

Παρπέρης Γιώργος

12

w

0

1

4

b

0

15

w

1

8

b

0

2

14

2

Κανάκας Αναστάσης

4

b

0

17

w

1

2

w

0

11

b

0

16

b

1

2

15

7

Κρητικός Νίκος

9

w

½

8

b

0

16

w

1

13

b

0

10

b

0

16

3

Κανάκη Σαμάνθα

6

w

0

7

b

0

15

b

0

1

14

w

0

1

17

5

Καριπίδου Αικατερίνη

8

w

0

14

b

0

9

w

0

12

0

Step 2

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

4

Καραμποϊκη Μαρία

22

b

1

2

w

½

15

b

1

7

b

1

4

w

1

2

16

Ρούσος Γιώργος

16

w

1

1

b

½

9

w

1

4

b

½

6

w

1

4

3

9

Λουντάκας Μιχαήλ

12

w

1

11

b

1

7

w

0

5

b

1

8

w

1

4

4

20

Χατζόπουλος Νίκος

17

w

1

5

b

1

6

b

1

2

w

½

1

b

0

5

13

Περγαντή Αναστασία

10

b

1

4

w

0

12

b

1

3

w

0

7

b

1

3

6

12

Παπαντωνίου Σωτήρης

9

w

1

8

b

1

4

w

0

11

w

1

2

b

0

3

7

18

Σταθάτος Αλέξανδρος

21

w

1

14

b

1

3

b

1

1

w

0

5

w

0

3

8

17

Σκαρτάδος Δημήτρης

19

b

1

6

w

0

14

w

1

17

+

3

b

0

3

9

2

Καλπακίδης Δαβίδ

6

b

0

19

w

1

2

b

0

12

w

1

11

b

1

3

10

3

Καράμπης Αλέξανδρος

5

w

0

17

b

0

16

w

1

14

b

1

15

w

1

3

11

15

Ρακόπουλος Αλέξανδρος

20

b

1

3

w

0

17

w

1

6

b

0

9

w

0

2

12

19

Τζιούρας Γεώργιος

3

b

0

20

w

1

5

w

0

9

b

0

21

w

1

2

13

21

Γεωργίου  Νίκος

18

w

1

19

b

1

2

14

11

Μπέζας Συμεών

15

b

1

7

w

0

8

b

0

10

w

0

16

w

1

2

15

1

Γρίβας Ιωάννης

14

w

0

21

b

1

1

w

0

20

+

10

b

0

2

16

6

Κασσιδάκης Χάρης

2

b

0

22

w

½

10

b

0

19

w

1

14

b

0

17

10

Μακρής Γιώργος

4

b

0

10

w

1

11

b

0

8

1

18

22

Μιχελάκης Κών/νος

13

b

0

22

w

1

1

19

7

Κορκίδας Ιάκωβος

8

w

0

9

b

0

21

w

1

16

b

0

13

w

0

1

20

5

Καριπίδου Χρυσούλα

11

w

0

12

b

0

22

b

1

15

1

21

8

Κρητικός Ιωάννης

7

b

0

15

w

0

19

b

0

22

w

1

12

b

0

1

22

14

Πιεράτος Κωννος

1

w

0

16

b

½

20

w

0

21

b

0

18

b

0

½

Step 3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

7

Μπάλλας Γεώργιος

10

w

1

2

b

1

7

w

1

5

b

1

3

w

1

5

2

10

Παρασκευόπουλος Σάββας

3

b

1

1

w

0

11

b

1

7

+

5

w

1

4

3

5

Λεβέντης Σταύρος

2

w

0

1

9

b

1

4

w

1

1

b

0

3

4

9

Παπαδόπουλος Πέτρος

6

w

1

7

b

0

10

w

1

3

b

0

8

b

1

3

5

8

Πάττας Χρήστος

11

b

1

9

w

1

8

b

1

1

w

0

2

b

0

3

6

4

Καστρουνής Σέργιος

4

b

0

8

w

0

1

10

b

1

11

w

1

3

7

6

Μανωλίτσης Φίλιππος

8

b

1

4

w

1

1

b

0

2

2

8

1

Γρίβας Μιχάλης

7

w

0

6

b

1

5

w

0

9

b

1

4

w

0

2

9

11

Στράγκας Γεώργιος

1

5

b

0

3

w

0

8

w

0

10

b

1

2

10

2

Καλαντζόπουλος Αθανάσιος

1

b

0

11

w

1

4

b

0

6

w

0

9

w

0

1

11

3

Καστρουνή Ειρήνη

5

w

0

10

b

0

2

w

0

1

6

b

0

1

PC120288_STEP3 PC120279 PC120278 PC120277 PC120296_STEP2 PC120300_STEP1

Leave a Reply

Your email address will not be published.